Aktualne problemy cywilizacyjne odnoszą się do zdrowia, tak psychicznego, jak i fizycznego. Przewlekły stres, ciągła rywalizacja w pracy i poczucie, że wciąż trzeba dążyć do perfekcji, mogą przyczynić do wystąpienia apatii, a w dalszej kolejności depresji. Osłabienie psychiki wiąże się z odpowiedzią organizmu, która może dotyczyć zwiększonej zachorowalności na niektóre choroby.

Obecnie gros osób zmaga się z problemami naczyniowo- sercowymi, otyłością, cukrzycą. Często też występują nowotwory rożnych narządów wewnętrznych. Te wcześnie wykryte mają szansę całkowitego wyleczenia.

Nie rzadko pojawia się też alergia. Odpowiedź na niektóre pyłki i pokarmy jest częsta wśród dzieci. Wiele z nich jest uczulona, w początkowych etapach swojego życia, na nabiał, jajka, marchew, cytrusy, a nawet jabłka, czy pietruszkę i seler. Nie jest już rzadką sytuacją, że nawet osoby dojrzałe zauważają u siebie pojawienie się alergii. Mówią, że nigdy nie byli na nic uczuleni, a teraz kichają w sezonie pylenia lub pojawia się u nich wysypka po zjedzeniu truskawek.