Kiedy jesteśmy zmęczeni, osłabieni stresem, nie przywiązujemy wagi do tego, czym się odżywiamy i nie ćwiczymy regularnie, możemy spodziewać się, że nasz organizm zostanie zaatakowany przez infekcje. To jednak nie wszystko. Przewlekłe osłabienie organizmu, jak również niekorzystny wpływ zanieczyszczenia środowiska i chemii obecnej w żywności, kosmetykach i innych, mogą doprowadzić do wystąpienia alergii.

Alergia u różnych osób może objawiać się na rożny sposób. Wysypka, jest najłatwiejsza do zauważenia i prowadzi do szybkiej interwencji. Niestety, odpowiedź alergiczna na pewne pyłki czy składniki pokarmowe, nie musi być tak wyraźna. Pozornie niewinny katar czy chrypka, często bywają pominięte. Pieczenie oczu tłumaczone jest długim czasem spędzanym przed monitorem komputera, czytaniem przy słabym oświetleniu.

Jeśli osoba dorosła nie była nigdy na nic uczulona, wydaje jej się, że jest odporna, wszystko może jeść i nie musi się obawiać żadnych pyłków. Obserwuje się jednak opóźnienie ujawniania się różnego typu alergii. Można to tłumaczyć ogólnie rozumianymi zmianami środowiskowymi i społecznymi.